• 18/10/2017, 21:45
  • Camp Nou, Βαρκελώνη

Η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Μπαρτσελόνα:

Δεν μπήκε με το δεξί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της με την επανέναρξη των εθνικών πρωταθλημάτων. Η Μπαρτσελόνα προέρχεται από την εκτός έδρας ισοπαλία κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης με σκορ 1-1. Οι «Μπλαουγκράνα» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Σαούλ στο 21ο λεπτό, με το 1-0 υπέρ της Ατλέτικο να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, συνέχισε την ασφυκτική πίεσή της, αλλά άργησε να βρει «απάντηση». Το γκολ της Μπαρτσελόνα το πέτυχε ο Λουίς Σουάρες στο 82′, γράφοντας το τελικό 1-1. Στο αποψινό ματς μοναδικός στόχος των Καταλανών είναι να πάρουν την νίκη και να συνεχίσουν το απόλυτο στον όμιλο. Η Μπαρτσελόνα μετράει ήδη δύο νίκες και έχει τον πρώτο λόγο στην κατάκτηση της πρώτης θέσης και την πρόκριση στην φάση των «16». Στο ματς της πρώτης αγωνιστικής είχε πάρει την εντός έδρας νίκη κόντρα στην Γιουβέντους με σκορ 3-0 και στην συνέχεια πέρασε νικηφόρα από την Λισαβόνα, επικρατώντας της Σπόρτινγκ με 0-1.

Ολυμπιακός:

Μέσα από ένα άκρως εντυπωσιακό ματς ο Ολυμπιακός κατάφερε να βάλει τέλος στο σερί τριών ηττών. Προέρχεται από την εκτός έδρας δύσκολη νίκη κόντρα στον Πανιώνιο με σκορ 3-4. Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν ότι θα φτάσουν σε μια άνετη επικράτηση, καθώς προηγούνταν με 1-3 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος κατέβασαν ταχύτητα κι έκαναν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της αποψινής αναμέτρησης. Ο Πανιώνιος το εκμεταλλεύτηκε αυτό και μέσα σε ένα δίλεπτο ισοφάρισε χάρη στα τέρματα των Μασούντ (82′) και Ντουρμισάι (84′). Εν τέλει οι «Πειραιώτες» έφτασαν στην νίκη με τον Φορτούνη να ευστοχεί από την λευκή βούλα στο 87′ και τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα για την διαιτησία του αγώνα. Ο Ολυμπιακός δεν έχει κάνει ακόμα «σεφτέ» στην διοργάνωση και παρότι μένουν τέσσερις αγωνιστικές μέχρι το φινάλε βλέπει ακόμα και την τρίτη θέση ως ένα μίνι θαύμα. Αυτό γιατί στο ματς της πρεμιέρας ηττήθηκε εντός έδρας από την Σπόρτινγκ Λισαβόνας με 2-3 και στην συνέχεια έχασε στο Τορίνο με 2-0 από την Γιουβέντους. Πάντως, στο ματς της Ιταλίας στάθηκε καλά και έδειξε εμφανώς βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ευρωπαϊκό παιχνίδι του.